MKP1839515161
Mfr.Part #
MKP1839515161
Description
CAP FILM 1.5UF 1% 160VDC AXIAL
Voltage - Rated AC :
100V
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.472Diax1.043L 12.00mmx26.50mm
Capacitance :
1.5μF
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
26.4922mm
Voltage - Rated DC :
160V