MKP1839510165R
Mfr.Part #
MKP1839510165R
Description
CAP FILM 1UF 10% 160VDC AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
100V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.413Diax1.043L 10.50mmx26.50mm
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
1μF
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±10%
Datasheets
MKP1839510165R
Vishay MKP1839510165R
MKP1839 1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839510165R Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.