MKP1839510164R
Mfr.Part #
MKP1839510164R
Description
CAP FILM 1UF 5% 160VDC AXIAL
Capacitance :
1μF
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Reach Compliance Code :
Unknown
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
100V
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.413Diax1.043L 10.50mmx26.50mm
Datasheets
MKP1839510164R
Vishay MKP1839510164R
MKP1839 1μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839510164R Overview
Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.