MKP1839447405
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839447405
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Diameter :
800 µm
Series :
MKP1839
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
220V
Published :
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
0.531Diax1.043L 13.50mmx26.50mm