MKP1839447404
Mfr.Part #
MKP1839447404
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC AXIAL
Stock
447
In Stock :
447
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.531Diax1.043L 13.50mmx26.50mm
Published :
2007
Capacitance :
0.47µF
Length :
26.4922mm
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
ROHS3 Compliant
Datasheets
MKP1839447404
Vishay MKP1839447404
MKP1839 0.47μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839447404 Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.