MKP1839447403
Mfr.Part #
MKP1839447403
Description
CAP FILM 0.47UF 2.5% 400VDC AXL
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Capacitance :
0.47µF
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
26.4922mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.531Diax1.043L 13.50mmx26.50mm