MKP1839447161
Mfr.Part #
MKP1839447161
Description
CAP FILM 0.47UF 1% 160VDC AXIAL
Stock
324
In Stock :
324
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
160V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.47µF
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Published :
2012
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.354Diax0.748L 9.00mmx19.00mm
Voltage - Rated AC :
100V