MKP1839439134HQ
Mfr.Part #
MKP1839439134HQ
Description
CAP FILM 0.39UF 5% 1.6KVDC AXIAL
Stock
126
In Stock :
126
Applications :
High Pulse, DV/DT
Number of Terminations :
2
Series :
MKP1839 HQ
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
600V
Diameter :
19.5mm
Length :
31.5mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.768Diax1.240L 19.50mmx31.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Dielectric :
PP
Additional Feature :
FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 600
Published :
2007
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
0.39µF