MKP1839433405
Mfr.Part #
MKP1839433405
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC AXIAL
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.33μF
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated AC :
220V
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.453Diax1.043L 11.50mmx26.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Axial
Length :
26.4922mm
Datasheets
MKP1839433405
Vishay MKP1839433405
MKP1839 0.33μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839433405 Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.