MKP1839433161R
Mfr.Part #
MKP1839433161R
Description
CAP FILM 0.33UF 1% 160VDC AXIAL
MKP1839
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
0.33μF
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
100V
PP
Lead Diameter :
600 µm
Published :
Voltage - Rated DC :
160V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.315Diax0.748L 8.00mmx19.00mm