MKP1839433161
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839433161
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 1% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
160V
Series :
MKP1839
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated AC :
100V
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.315Diax0.748L 8.00mmx19.00mm
Capacitance :
0.33μF
Operating Temperature :
-55°C~100°C