MKP1839422251R
Mfr.Part #
MKP1839422251R
Description
CAP FILM 0.22UF 1% 250VDC AXIAL
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.335Diax0.748L 8.50mmx19.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
160V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
0.22µF
Through Hole
Datasheets
MKP1839422251R
Vishay MKP1839422251R
MKP1839 0.22μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839422251R Overview
A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.