MKP1839422161
Mfr.Part #
MKP1839422161
Description
CAP FILM 0.22UF 1% 160VDC AXIAL
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated DC :
160V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.276Diax0.748L 7.00mmx19.00mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MKP1839422161
Vishay MKP1839422161
MKP1839 0.22μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839422161 Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.