MKP1839418634HQ
Mfr.Part #
MKP1839418634HQ
Description
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Diax1.043L 8.00mmx26.50mm
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.18µF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 300
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Series :
MKP1839 HQ
Voltage - Rated AC :
300V
Length :
26.5mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Diameter :
8.5mm
Tolerance :
±5%
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Axial
Datasheets
MKP1839418634HQ
Vishay MKP1839418634HQ
MKP1839 HQ 0.18μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839418634HQ Overview
Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.