MKP1839410631R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839410631R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
Axial
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
630V
Pbfree Code :
yes
Series :
MKP1839
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.335Diax1.043L 8.50mmx26.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MKP1839410631R
Vishay MKP1839410631R
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410631R Overview
A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.