MKP1839410631
Mfr.Part #
MKP1839410631
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
250V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.335Diax1.043L 8.50mmx26.50mm
Datasheets
MKP1839410631
Vishay MKP1839410631
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410631 Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.