MKP1839410405
Mfr.Part #
MKP1839410405
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC AXIAL
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
18.9992mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
0.354Diax0.748L 9.00mmx19.00mm
Voltage - Rated AC :
220V
Datasheets
MKP1839410405
Vishay MKP1839410405
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410405 Overview
Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.