MKP1839410403
Mfr.Part #
MKP1839410403
Description
CAP FILM 0.1UF 2.5% 400VDC AXIAL
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage - Rated AC :
220V
Size / Dimension :
0.354Diax0.748L 9.00mmx19.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.1μF
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Polypropylene (PP), Metallized
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
MKP1839410403
Vishay MKP1839410403
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±2.5% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410403 Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.