MKP1839410401
Mfr.Part #
MKP1839410401
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 400VDC AXIAL
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
220V
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Size / Dimension :
0.354Diax0.748L 9.00mmx19.00mm
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MKP1839410401
Vishay MKP1839410401
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410401 Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.