MKP1839410251
Mfr.Part #
MKP1839410251
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 250VDC AXIAL
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.295Diax0.551L 7.50mmx14.00mm
Lead Diameter :
600 µm
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.1μF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Through Hole
Length :
13.9954mm
Datasheets
MKP1839410251
Vishay MKP1839410251
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410251 Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.