MKP1839410165
Mfr.Part #
MKP1839410165
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 160VDC AXIAL
Size / Dimension :
0.256Diax0.551L 6.50mmx14.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
0.1μF
Through Hole
Diameter :
6.5mm
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Life (Hours) :
300000 hours
Voltage - Rated AC :
100V
Reach Compliance Code :
Tolerance :
±10%
Datasheets
MKP1839410165
Vishay MKP1839410165
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410165 Overview
Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.