MKP1839410164R
Mfr.Part #
MKP1839410164R
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.256Diax0.551L 6.50mmx14.00mm
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
0.1μF
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage - Rated AC :
100V
Datasheets
MKP1839410164R
Vishay MKP1839410164R
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410164R Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.