MKP1839410164
Mfr.Part #
MKP1839410164
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL
Stock
125
In Stock :
125
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Bulk
Length :
13.9954mm
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±5%
Lead Length :
40mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
160V
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated AC :
100V
Published :
2007
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.256Diax0.551L 6.50mmx14.00mm
Capacitance :
0.1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
PP
Datasheets
MKP1839410164
Vishay MKP1839410164
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410164 Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.