MKP1839410163
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839410163
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 2.5% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±2.5%
Series :
MKP1839
Diameter :
6.5mm
Radiation Hardening :
No
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Number of Pins :
2
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
600 µm
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage - Rated AC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
0.256Diax0.551L 6.50mmx14.00mm
Life (Hours) :
300000 hours
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.1μF