MKP1839410161
Mfr.Part #
MKP1839410161
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC AXIAL
Stock
717
In Stock :
717
Published :
2007
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage - Rated AC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.256Diax0.551L 6.50mmx14.00mm
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
100°C
Length :
13.9954mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.1μF
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
MKP1839410161
Vishay MKP1839410161
MKP1839 0.1μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839410161 Overview
Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.