MKP1839375251G
Mfr.Part #
MKP1839375251G
Description
CAP FILM 0.075UF 1% 250VDC AXIAL
Voltage - Rated AC :
160V
Max Operating Temperature :
100°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.075μF
Tolerance :
±1%
Datasheets
MKP1839375251G
Vishay MKP1839375251G
MKP1839 0.075μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839375251G Overview
Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.