MKP1839368631
Mfr.Part #
MKP1839368631
Description
CAP FILM 0.068UF 1% 630VDC AXIAL
Through Hole
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
MKP1839
Lead Diameter :
600 µm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.354Diax0.748L 9.00mmx19.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
18.9992mm
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.068μF
Datasheets
MKP1839368631
Vishay MKP1839368631
MKP1839 0.068μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839368631 Overview
In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.