MKP1839368401
Mfr.Part #
MKP1839368401
Description
CAP FILM 0.068UF 1% 400VDC AXIAL
Voltage - Rated DC :
400V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.335Diax0.748L 8.50mmx19.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.068μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
220V
Datasheets
MKP1839368401
Vishay MKP1839368401
MKP1839 0.068μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839368401 Overview
Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.