MKP1839368161
Mfr.Part #
MKP1839368161
Description
CAP FILM 0.068UF 1% 160VDC AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
100V
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.068μF
Voltage - Rated DC :
160V
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.236Diax0.433L 6.00mmx11.00mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
MKP1839368161
Vishay MKP1839368161
MKP1839 0.068μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839368161 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.