MKP1839347631R
Mfr.Part #
MKP1839347631R
Description
CAP FILM 0.047UF 1% 630VDC AXIAL
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±1%
Capacitance :
0.047µF
Voltage - Rated DC :
630V
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.315Diax0.748L 8.00mmx19.00mm
Polypropylene (PP), Metallized
Reach Compliance Code :
Unknown
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1839347631R
Vishay MKP1839347631R
MKP1839 0.047μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839347631R Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.