MKP1839347401
Mfr.Part #
MKP1839347401
Description
CAP FILM 0.047UF 1% 400VDC AXIAL
Tolerance :
±1%
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.047µF
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.315Diax0.551L 8.00mmx14.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
400V
Datasheets
MKP1839347401
Vishay MKP1839347401
MKP1839 0.047μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839347401 Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.