MKP1839347251
Mfr.Part #
MKP1839347251
Description
CAP FILM 0.047UF 1% 250VDC AXIAL
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.236Diax0.551L 6.00mmx14.00mm
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.047µF
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Datasheets
MKP1839347251
Vishay MKP1839347251
MKP1839 0.047μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839347251 Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.