MKP1839333405
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839333405
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC AXL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Series :
MKP1839
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.276Diax0.551L 7.00mmx14.00mm
Capacitance :
0.033µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PP
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Datasheets
MKP1839333405
Vishay MKP1839333405
MKP1839 0.033μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839333405 Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.