MKP1839333255
Mfr.Part #
MKP1839333255
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC AXL
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
160V
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
0.033µF
Tolerance :
±10%
Datasheets
MKP1839333255
Vishay MKP1839333255
MKP1839 0.033μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839333255 Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.