MKP1839333253
Mfr.Part #
MKP1839333253
Description
CAP FILM 0.033UF 250VDC AXIAL
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric :
PP
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±2.5%
Capacitance :
0.033µF
Datasheets
MKP1839333253
Vishay MKP1839333253
MKP1839 0.033μF Film Capacitor ±2.5% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839333253 Overview
Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.