MKP1839322631
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839322631
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.022UF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.022µF
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric :
PP
Mount :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
MKP1839
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
600 µm
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.295Diax0.551L 7.50mmx14.00mm
Datasheets
MKP1839322631
Vishay MKP1839322631
MKP1839 0.022μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839322631 Overview
In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.