MKP1839315631
Mfr.Part #
MKP1839315631
Description
CAP FILM 0.015UF 1% 630VDC AXIAL
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitance :
0.015µF
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.256Diax0.551L 6.50mmx14.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
630V
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±1%
Datasheets
MKP1839315631
Vishay MKP1839315631
MKP1839 0.015μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839315631 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.