MKP1839315251G
Mfr.Part #
MKP1839315251G
Description
CAP FILM 0.015UF 1% 250VDC AXIAL
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Length :
10.9982mm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated AC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
PC Pins
Max Operating Temperature :
100°C
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±1%
Datasheets
MKP1839315251G
Vishay MKP1839315251G
MKP1839 0.015μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839315251G Overview
Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.