MKP1839315251
Mfr.Part #
MKP1839315251
Description
CAP FILM 0.015UF 1% 250VDC AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.015µF
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Diameter :
600 µm
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
MKP1839315251
Vishay MKP1839315251
MKP1839 0.015μF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839315251 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.