MKP1839310631
Mfr.Part #
MKP1839310631
Description
CAP FILM 10000PF 1% 630VDC AXIAL
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.217Diax0.551L 5.50mmx14.00mm
Published :
Tolerance :
±1%
Through Hole
Datasheets
MKP1839310631
Vishay MKP1839310631
MKP1839 10000pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839310631R Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.