MKP1839310401
Mfr.Part #
MKP1839310401
Description
CAP FILM 10000PF 1% 400VDC AXIAL
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage - Rated AC :
220V
PP
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Datasheets
MKP1839310401
Vishay MKP1839310401
MKP1839 10000pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839310401 Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.