MKP1839310251
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839310251
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 1% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
160V
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Published :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP1839
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Capacitance :
10000pF
Datasheets
MKP1839310251
Vishay MKP1839310251
MKP1839 10000pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839310251 Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.