MKP1839282401
Mfr.Part #
MKP1839282401
Description
CAP FILM 8200PF 1% 400VDC AXIAL
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Series :
MKP1839
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
220V
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Length :
11mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
8200pF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
5mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
400V
Datasheets
MKP1839282401
Vishay MKP1839282401
MKP1839 8200pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839282401 Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.