MKP1839268631R
Mfr.Part #
MKP1839268631R
Description
CAP FILM 6800PF 2.5% 630VDC AXL
Film Capacitors
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
PP
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated AC :
250V
Capacitance :
6800pF
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MKP1839268631R
Vishay MKP1839268631R
MKP1839 6800pF Film Capacitor ±2.5% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839268631R Overview
Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.