MKP1839247631R
Mfr.Part #
MKP1839247631R
Description
CAP FILM 4700PF 1% 630VDC AXIAL
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Voltage :
400V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
4700pF
Axial
Lead Diameter :
600 µm
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MKP1839247631R
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1839247631R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~100°C, Voltage:400V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Axial, MKP1839247631R pinout, MKP1839247631R datasheet PDF, MKP1839247631R amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1839247631R ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1839247631R
MKP1839 4700pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839247631R Overview
Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.