MKP1839233631G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1839233631G
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
250V
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Series :
MKP1839
Package / Case :
Axial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
3300pF
Pbfree Code :
yes
Published :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±1%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
630V
Datasheets
MKP1839233631G
Vishay MKP1839233631G
MKP1839 3300pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839233631G Overview
Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.