MKP1839222631G
Mfr.Part #
MKP1839222631G
Description
CAP FILM 2200PF 1% 630VDC AXIAL
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PP
Lead Diameter :
600 µm
PC Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated AC :
250V
Datasheets
MKP1839222631G
Vishay MKP1839222631G
MKP1839 2200pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839222631G Overview
It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.