MKP1839215631R
Mfr.Part #
MKP1839215631R
Description
CAP FILM 1500PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
630V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated AC :
250V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±1%
Series :
MKP1839
Lead Diameter :
600 µm
Length :
10.9982mm
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Datasheets
MKP1839215631R
Vishay MKP1839215631R
MKP1839 1500pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839215631R Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.