MKP1839215631
Mfr.Part #
MKP1839215631
Description
CAP FILM 1500PF 1% 630VDC AXIAL
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~100°C
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1500pF
Voltage - Rated AC :
250V
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Datasheets
MKP1839215631
Vishay MKP1839215631
MKP1839 1500pF Film Capacitor ±1% Axial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1839215631 Overview
Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.