MKP1839210631
Mfr.Part #
MKP1839210631
Description
CAP FILM 1000PF 1% 630VDC AXIAL
Capacitance :
1000pF
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 250V
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Radiation Hardening :
No
Series :
MKP1839
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
250V